Tablo MŠ
Príbeh hudby 3 - opera letí
- 3
Dňa 7.6.2021 sa na našej škole uskutočnil live koncert Príbeh hudby 3 – Opera letí. So žiakmi sme si pozreli a vypočuli bratislavský symfonický orchester s opernými sólistami a zborom s ktorým sme naplno prežili príbeh opery. Tento príbeh sa písal od svojho vzniku až po súčasnosť. Počuli sme príbeh plný lásky ale aj malých nezhôd. Oboznámili sme sa s najvýznamnejšími predstaviteľmi opernej hudby a tým sme sa spoločne stali súčasťou veľkého príbehu. Pomocou tohto koncertu sme sa naučili čo je to opera, opereta, ária, libreto a recitativ. Vypočuli sme si rozmanitosť a farebnosť hudobných nástrojov symfonického orchestra a v neposlednom rade sme si z tohto koncertu odniesli dobrú náladu a nenahraditeľný umelecký zážitok.
Dobrovodská hlavička
V týždni od 17.5 do 21.5 sa v našej škole uskutočnil prvý ročník matematickej súťaže Dobrovodská hlavička. Zúčastnili sa na nej žiaci od druhého po deviaty ročník, ktorí usilovne riešili rôzne logické úlohy a zadania. Po náročnom boji vzišli víťazi v jednotlivých ročníkoch:
Mário Staráček – druhý ročník
Richard Hlavatovič – štvrtý ročník
Samuel Vaško – piaty ročník
Kristína Slezáková – siedmy ročník
Pavlína Žemlová – ôsmy ročník
Lukáš Danko – deviaty ročník
MDD
Do fotogalérie bol pridaný nový album MDD.
120Žiakov zvyčajne do školy sprevádzajú veľké tašky plné učebných pomôcok. V utorok 1. júna však učebnice a zošity zostali doma – v škole sa totiž namiesto učenia oslavovalo. Hneď zrána deti privítala veselá pestrofarebná výzdoba. Pohľad na desiatky balónov prežiarených ranným slniečkom naznačoval, že tento deň nebude vôbec obyčajný. Na úvod si žiaci 2. stupňa zmerali sily vo vedomostných súťažiach Milionár a Štyria proti štyrom, ktoré moderovali naši deviataci. Žiaci 1. stupňa zasa strávili príjemný čas pri spoločenskej hre Aktivity a zasúťažili si pri ťahaní cukríkov na šnúrke bez použitia rúk. Následne všetci žiaci vytvorili zmiešané družstvá podľa zadania. Každý tím si vymyslel vlastný názov a logo, ktoré nakreslil na svoju súťažnú kartičku. Program MDD potom pokračoval vonku v areáli školy. Tímy sa presúvali medzi jednotlivými stanovišťami, kde pod dohľadom pani učiteliek plnili rôzne úlohy. Za každú splnenú aktivitu bolo družstvo odmenené nálepkou, zodpovedajúcim počtom bodov a mohlo pokračovať k ďalšiemu stanovišťu. O spestrenie programu sa postarali aj členovia poľovníckeho združenia Tri háje Dolná Krupá, pod dohľadom ktorých si deti vyskúšali streľbu zo vzduchovky na terč. Prezrieť si tiež mohli rôzne poľovnícke trofeje. A keďže pri plnení aktivít a súťaží deťom vytrávilo, energiu si mohli doplniť v občerstvovacom kútiku plnom lákavých dobrôt. Svojou návštevou nás v priebehu dopoludnia poctili i škôlkari, ktorí si tiež prišli vyskúšať rôzne súťaže. Napokon jednotlivé tímy po splnení všetkých aktivít odovzdali svoje kartičky a po dobrom obede program vyvrcholil odovzdávaním cien najlepším strelcom a víťazným družstvám. Kto nevyhral, nemusel byť smutný – darčeky k MDD sa totiž ušli každému. Príjemnou bodkou za programom bola voľná zábava s hudbou a tancovačkou.
Zber papiera
Geografia inak
- 4
Na hodinách geografie dokážeme precestovať celý svet. S našimi šikovnými žiakmi z 5. ročníka sme sa tentokrát premiestnili priamo ku kráterom sopiek. Žiaci sa na túto cestu chystali svedomito a zodpovedne. Museli si naštudovať všetko potrebné – čo je to sopka, akú má stavbu, ako to vyzerá v jej vnútri aj okolo a hlavne čo všetko nás pri návšteve sopiek môže postretnúť.
Každý žiak bol sprievodcom a o svojej sopke nám podal perfektný výklad. V triede nám to dymilo, bublalo, dokonca aj chrlilo lávu. Vulkány našich žiakov boli naozaj nápadité, na ich vytvorenie použili najrôznejšie materiály a za svoju kreativitu, dôslednú prípravu a vedomosti si všetci zaslúžili veľké jednotky.
Deň detí
Netradičná hodina literatúry
- 7
Môže byť hodina literatúry zážitková a zábavná? Môže! Dokázali nám to naši šikovní piataci, ktorí si na vlastnej koži vyskúšali roly bábkohercov. Po starostlivých prípravách, ktoré zahŕňali vymýšľanie a písanie scenárov, prípravu bábok a kulís, ako aj generálku v domácom prostredí, nám na vyučovacej hodine predviedli svoje divadielka s plným nasadením. A tak sme sa vďaka nim na chvíľu ocitli v netradičnej rozprávke, v ktorej sa záchrana princeznej pred drakom odohrala neočakávaným spôsobom. Sprevádzali sme tiež plameniaka Šuna s jeho kamarátom Melónom na ich dobrodružnej ceste do Dobrej Vody a so zatajeným dychom sme im držali palce, aby sa im podarilo získať vytúžený poklad. A napokon sme boli svedkami veselej naháňačky líšky Latanzy a myšky Alojzy, ktoré svojimi šibalstvami ukončili našu netradičnú hodinu literatúry.
Zber papiera
Les ukrytý v knihe
- 8
V týždni od 19. 4. do 22.4.2021 sa žiaci venovali téme: Prečo sú stromy v meste dôležité. A nie len v meste.
Zapojili sa do viacerých aktivít. Vypracovali pracovný list, ktorý bol zameraný na čítanie s porozumením. Nakreslili naše najzaujímavejšie stromy. Vytvorili projekty o lesných živočíchoch. Žiačka 4. ročníka Rebeka Striežencová odprezentovala projekt: Krabica plná drevín.
Žiaci 1. a 2. ročníka spoločne čítali o stromoch z knihy: Keď pôjdeš horou. Tretiaci a štvrtáci zase čítali knihu: Lesné tajomstvá. Deti sa zapájali do všetkých aktivít a odniesli si veľa nových poznatkov nie len o našich ale aj o našej prírode.
Návrat do škôl v ružových okresoch
Deň matiek
„Matka, to je to najlepšie na svete, o čo sa môžeš oprieť.” (O. Wilde)
Sú tu, keď treba pofúkať koleno. Aj vtedy, keď potrebujeme povzbudiť či objať. Stoja pri nás, starajú sa o nás, tešia sa z našich úspechov. A najmä – nekonečne nás ľúbia, či sme malí, alebo veľkí. Naše mamy. Deň matiek je každoročne ideálnou príležitosťou poďakovať im za všetko, čo pre nás denne z lásky robia. Mnohí básnici svoju vďaku mamičkám ukryli do krásnych veršov. Aj my sme sa rozhodli vytvoriť drobné dielka, ktorými chceme vás, milé mamičky, potešiť. V priebehu týždňa sme usilovne vyrábali pozdravy a darčeky, ktoré, veríme, vám vyčaria úsmev na tvárach a spríjemnia nielen váš sviatok, ale ešte dlho vám budú pripomínať, ako veľmi vás máme radi. Krásny Deň matiek.
Deň zeme
- 51
Svetový deň Zeme je deň, venovaný našej planéte Zem. Je to sviatok, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento rok je to už 51. krát čo má naša „ Zemička“ sviatok. Deň Zeme však nevznikol náhodne ale ako nevyhnutná reakcia na stav našej planéty. Životné prostredie je rozsiahlo poškodené a môžeme za to my ľudia, preto je našou povinnosťou pričiniť sa o nápravu.
Naša škola ako každý rok, aj tento rok nezabudla na našu planétu a svojou troškou sme sa aj my snažili prispieť. Celý týždeň boli žiaci zapojení do viacerých projektov. Žiaci sa zapojili do nášho školského projektu: „Čo som urobil pre našu Zem“ a každý deň zapisovali svoje aktivity, ktorými pomohli chrániť životné prostredie. Na hodinách geografie a občianskej náuky sme žiakom vysvetlili potrebu a spôsoby ochrany životného prostredia. Žiaci sa naučili ako môžu malou zmenou svojich každodenných návykov prispieť ku krajšej a zdravšej planéte. V tomto duchu sme vytvorili niekoľko pekných projektov. Žiaci druhého stupňa sa zapojili aj do školského projektu : „Zem našimi očami“. Každý zo žiakov si namaľoval niekoľko svojich kamienkov na tému – zložky prírody a z kameňov sme spoločne poskladali krásnu Zem, tak ako ju vidia naši žiaci. Tieto kamene neskôr odnesieme do okolia, kde môžu potešiť všetkých, ktorí ich objavia. Týmto spôsobom sme sa teda zapojili aj do aktivity „šťastné kamene“ a veríme, že spravia krajší deň mnohým ľuďom. Na hodinách literatúry a vlastivedy žiaci vymýšľali básničky na tému ochrana Zeme. Naša škola sa celý týždeň snažila žiť v duchu ekológie. Obliekli sme sa do farieb Zeme, šetrili sme vodu, el. energiu, plasty a chodili sme do školy pešo.
22.4. - Deň Zeme sme venovali celý našej prírode. Žiaci prvého stupňa si čítali o stromoch a o prírode v prírode, čo ich veľmi bavilo. Žiaci druhého stupňa si spravili ekologický online kvíz o recyklovaní a separovaní odpadu. Pozreli sme si zaujímavý film o súčasnom stave našej planéty. Aby sme však neostali len pri teórii, žiaci sa zapojili aj manuálne. OBI Trnava nám sponzorsky podarovala množstvo kvetov aj zeminy, za čo im touto cestou chceme poďakovať. Za ochotu a spoluprácu zapojiť sa do tohto projektu ďakujeme najmä riaditeľovi OBI pánovi I. Mészárosovi, ktorý vôbec neváhal a okamžite bol ochotný podporiť našu myšlienku. Vysadili sme si pred školou kvetinky do našej záhradky a veríme, že sa im u nás bude dariť. Táto aktivita žiakov zvlášť bavila. Deň Zeme v škole sme zavŕšili spoločnou aktivitou. Žiaci všetkých ročníkov si nasadili pracovné rukavice a vyzbierali odpadky okolo školy a v obci. Malí aj veľkí, všetci boli veľmi usilovní a tešili zo svojej práce. Žiakom sa aktivity páčili, boli veľmi kreatívni. Veríme, že sme sa navzájom inšpirovali, niečo nové naučili posilnili vzťah k prírode, pretože bez zdravej planéty a prírody nebudeme ani my zdraví. Myslíme na to aj v našom bežnom živote.
Nech je každý deň Dňom Zeme.
Pokyny ministra školstva platné od 3. mája 2021
Priaznivá epidemiologická situácia umožňuje uvoľniť ďalšie opatrenia v školstve. Testy na Covid-19, ktorými sa žiaci a ich rodičia doposiaľ preukazovali pri návšteve školy od dnešného dňa už nie sú potrebné. Vláda navyše schválila nové pravidlá, podľa ktorých režim bez preukazovania sa testom pri ceste do školy a späť platí aj v nasledujúcom týždni od 3. mája 2021.
Údaje epidemiológov určujú, že od 3. mája bude na Slovensku:
· 0 čiernych okresov,
· 10 bordových okresov,
· 60 červených okresov a
· 9 ružových okresov – Sobrance, Stropkov, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany, Skalica, Dunajská Streda, Komárno.
Vzhľadom na pozitívny vývoj epidemiologickej situácie vláda včera schválila nové uznesenie upravujúce zákaz vychádzania, ktoré prináša ďalšie uvoľnenie opatrení v školstve.
V bordových okresoch bude platiť od 3. mája 2021 výnimka zo zákazu vychádzania do školy bez potreby preukazovania sa negatívnym testom na ochorenie Covid-19 alebo iným dokladom, napr. o zdravotnej indikácii. Takisto aj vstup do školy bude pre deti a žiakov umožnený bez preukázania sa testom.
Rovnaká výnimka bude platiť na takúto cestu aj pre sprevádzajúcu osobu. Pri návšteve školy sa teda žiaci nebudú musieť preukazovať negatívnym testom či už svojim alebo svojho zákonného zástupcu.
Pre červené okresy a ružové okresy nebude v obmedzenom čase platiť zákaz vychádzania od 3. mája 2021 a takisto nebude potrebné sa preukazovať negatívnym testom pri vstupe do školy. Táto výnimka navyše platí aj pre zamestnancov školy.
„Z uznesenia vlády, na ktoré by mala nadväzovať aj vyhláška ÚVZ vyplývajú nové výnimky. Testovanie na školách nám ukázalo nižšiu pozitivitu žiakov než udával ÚVZ. Aj z toho dôvodu Pandemická komisia odporučila opustiť pravidelné testovanie na školách a prejsť k intervenčnému testovaniu,“ zdôraznil minister školstva Branislav Gröhling.
Intervenčné testovanie je cielené testovanie v prípade podozrenia či potvrdenia ochorenia Covid-19. „Budeme testovať tam, kde vznikne podozrenie alebo potvrdenie nákazy alebo kde školy požiadajú ministerstvo školstva o pomoc pri testovaní,“ dodal šéf rezortu školstva. Aktuálne vzniká Stratégia intervenčného testovania, ktorá upraví podrobnosti a na ktorej pracujú odborníci ministerstva zdravotníctva ako aj hlavná odborníčka rezortu pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.
Podrobné pravidlá a odporúčania pre školy, vrátane aktualizovaných manuálov pre školy (školský semafor) a prehľadných infografík zverejňuje ministerstvo školstva na svojom webe.
zdroj: https://www.minedu.sk/ziaci-uz-nepotrebuju-negativny-test-pri-navsteve-skoly/
Zápis do materskej školy na školský rok 2021/2022
Záväzná prihláška ETV / NBV na školský rok 2021/2022
Vážení rodičia!
Aktuálne Vám bolo sprístupnené online prihlasovanie na povinne voliteľný predmet (etická výchova alebo náboženstvo), prostredníctvom edupage. Ak máte akýkoľvek problém s online prihlasovaním, môžte si vytlačiť a vypísať záväznú prihlášku, ktorú odovzdajte v škole najneskôr v pondelok 19. 4. 2021.
Naše obľúbené knihy v novom šate
Je za nami marec, Mesiac knihy. V tomto mesiaci každoročne venujeme špeciálnu pozornosť „najlepším priateľom človeka”. Knižky sú nielen zdrojom vedomostí a poznania, ale aj bránou do nekonečného sveta fantázie. Pre dospelých i deti majú neoceniteľnú hodnotu. Žiaci našej školy sa v priebehu marca zapojili do rôznych aktivít na podporu čítania. Tí starší vytvorili pekné úvahy o svojej ceste ku knihám a k čítaniu, mladší zasa navrhovali obálky svojich obľúbených kníh. Na jar sa i príroda oblieka do farebných šiat utkaných z tých najkrajších kvetov. Rozhodli sme sa teda „obliecť” aj naše obľúbené knižky do nových, pútavých obálok. Zaslúžia si to.
Jarná výzdoba
Do fotogalérie bol pridaný nový album Jarná výzdoba.
12
Podmienky prezenčnej formy vyučovania
Vážení rodičia, milí žiaci!
V súvislosti s prezenčnou formou vyučovania znovu pripomíname, že žiak sa môže zúčastniť prezenčného vyučovania len za týchto podmienok:
Dieťa v MŠ a žiak I. stupňa ZŠ
sa v pondelok preukáže kópiou negatívneho antigénového testu rodiča, nie staršieho ako 7 dní a čestným vyhlásením o bezinfekčnosti (v papierovej forme alebo elektronicky).
Žiak II. stupňa ZŠ
sa v pondelok preukáže originálom alebo kópiou vlastného negatívneho antigénového testu, nie staršieho ako 7 dní a čestným vyhlásením o bezinfekčnosti (v papierovej forme alebo elektronicky).
Návrat žiakov do škôl 2021 ( platný od 7.4.2021)
Školská dochádzka:
V prípade, ak zákonný zástupca žiaka neabsolvuje testovanie a z tohto dôvodu sa jeho dieťa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, tak:
1. škola eviduje neprítomnosť žiaka ako ospravedlnenú absenciu
2. zákonný zástupca žiaka je povinný zabezpečiť kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa. Ak tak neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní.
3. Rodič má právo ospravedlniť neprítomnosť žiaka v škole, najviac na 5 po sebe nasledujúcich dní.
4. ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu 2, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka, 4. zákonný zástupca nemá nárok na tzv. „pandemickú OČR“.
Zdroj: Ministerstvo školstva